Çam Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirlik olarak, değişen iş modellerini yakından takip ediyoruz. Son dönemlerde insanların internet üzerinden alışveriş yapma sayılarının katlanarak artması yüzünden moto kuryeler büyük bir iş yükünü üstlendiler. Ve daha büyük kazançlar elde edebilmeleri adına yeni bir iş modeli geliştirildi: Esnaf Kurye. Peki, esnaf kurye nedir ve nasıl şahıs şirketi kurabilirler?

 

Esnaf Kurye Nedir?

 

Pandemi döneminde alışveriş alışkanlıklarımız köklü değişiklikler yaşadı. Yemek Sepeti, Getir, Hepsi Jet, Banabi kurye, Trendyol Go gibi hizmetlerin ön plana çıktığı bu dönemde, büyük firmalara kurye hizmeti veren kuryeler, “esnaf kurye” olarak adlandırılmaya başlandı. Bu modelde kuryeler, firmaların adına değil, kendi adlarına çalışarak, vergilerini kendileri ödüyor ve gerekli durumlarda firmalara fatura kesebiliyorlar. Yasalardaki bir açıklık sayesinde ortaya çıkan bu model, kuryelerin tek bir firmaya bağlı kalmadan, istedikleri zaman ve yerde çalışabilmelerine olanak tanıyor.

 

Kuryeler genellikle tek bir firmaya bağlı olarak çalıştıkları için başka firmalarla çalışıp daha fazla kazanç elde edemiyorlardı. Ancak esnaf kurye modeli ile kuryeler, bağımsız olarak çalışarak daha yüksek kazançlar elde edebiliyorlar. Örneğin, Yemek Sepeti’nin kampanya yaptığı günlerde Yemek Sepeti için, Getir’in kampanya yaptığı günlerde ise Getir için çalışabiliyorlar.

 

Esnaf Kurye Modelinin Avantajları

 

Türkiye’de giderek yaygınlaşan esnaf kurye modelinin avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 

– Kuryeler, istedikleri firma ile, istedikleri zaman ve istedikleri kadar çalışabilirler.

– Bir kurye, kanunen 12 saatten fazla çalıştırılamazken, esnaf kurye modelinde kuryeler kendi isteklerine ve enerjilerine göre çalışma saatlerini belirleyebilirler.

– Büyük şirketler, kuryelere herhangi bir yaptırım uygulayamaz.

– Kuryeler, serbest olarak çalışabilirler ve en düşük ücretten Bağkur yatırdıkları ve fatura kestikleri sürece devlet herhangi bir yaptırım uygulamaz.

 

Bu modelin bazı dezavantajları da olabilir. Örneğin, motosikletlerin yakıt masrafları, kuryelerin yeme içme masrafları, kıyafet ve ekipman masrafları gibi maliyetler artabilir. Ancak avantajları sayesinde bu model her geçen gün daha fazla tercih edilmektedir.

 

Esnaf Kurye Şahıs Şirketi Kurabilir Mi?

 

Evet, kuryelerin şahıs şirketi kurması mümkündür. Bu süreçte, gerekli belgeleri hazırlayıp mali müşavir aracılığıyla vergi dairesine başvuruda bulunarak şahıs şirketi kurulabilir. Gerekli evraklar ise şunlardır:

 

– TC kimlik kartının fotokopisi

– Kurye taşımacılık hizmet sözleşmesi

– Araç ruhsatı

– Araç faturası ya da kira sözleşmesi

– Noter tasdikli imza beyannamesi

 

Esnaf Kurye Hizmetinde KDV Tevkifatı

 

KDV tevkifatı, katma değer vergisinin alıcı ve satıcı arasında bölüştürülmesidir. Esnaf kuryelerin verdiği hizmetin KDV dahil bedeli maliyenin her sene belirleyeceği bedeli aşmıyorsa, tevkifata tabi değildir. Ancak bedel maliyenin belirlediği bedeli aşıyorsa, tevkifat tutarın tamamı üzerinden hesaplanır.

 

Esnaf kuryeler, 29 yaş altında ve ilk defa mükellefiyet tesisinde bulunacaklarsa genç girişimci teşviklerinden de yararlanabilirler.

 

Türkiye’de Esnaf Kuryelik İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

 

– Vergi levhası alındıktan sonra e-arşiv fatura mükellefi olunur. İsteğe bağlı olarak e-fatura için başvuru yapılabilir.

– Farklı firmaların esnaf kuryeler için belirlediği çalışma şartları bulunur.

– Firmaların aradığı temel özellikler: 18 yaşından büyük olmak, şahıs şirketine sahip olmak, motor sahibi olmak ya da kiralamak, adli sicil kaydının temiz olması.

 

Eğer bir moto kurye iseniz ve moto kurye muhasebesi hakkında bilgi almak, şahıs şirketi kurma sürecini hızlı ve sorunsuz bir şekilde tamamlamak isterseniz, hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz. Çam Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirlik olarak her adımda yanınızdayız.